Quantum redactiones paginae "Membrana synovialis" differant
mNo edit summary |
|||
Linea 16: | Linea 16: | ||
== Cellulae strati synovialis == |
== Cellulae strati synovialis == |
||
In strato synoviali ("intima") duo typi celluarum inveniuntur: macrophagi cellulae typi A notae, atque fibroblast cellulae typi B. |
In strato synoviali ("intima") duo typi celluarum inveniuntur: macrophagi cellulae typi A notae, atque fibroblast cellulae typi B. Nuper [[telocytus|telocyti]], grex cellularum novus, quoque in membranis synovialibus descripti sunt<ref>{{cite journal |authors=Rosa I, Marini M, Guasti D, Ibba-Manneschi L, Manetti M |title=Morphological evidence of telocytes in human synovium |journal=Sci Rep |year=2018 |volume=8 |issue=1 |pages=3581 |url=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29483562}}</ref>. |
||
{| class="wikitable" |
{| class="wikitable" |
||
|- |
|- |
||
Linea 24: | Linea 25: | ||
|- |
|- |
||
| typi B || [[fibroblastus|fibroblastis]] || [[Reticulum endoplasmaticum|reticula endoplasmatica]] || secretionis acidi hyaluronici atque proteinorum (mucinum) liquoris synovialis |
| typi B || [[fibroblastus|fibroblastis]] || [[Reticulum endoplasmaticum|reticula endoplasmatica]] || secretionis acidi hyaluronici atque proteinorum (mucinum) liquoris synovialis |
||
|- |
|||
| - || [[telocytus|telocytis]] || ? || ? |
|||
|} |
|} |
||
Emendatio ex 16:54, 18 Maii 2018
Cave: notitiae huius paginae nec praescriptiones nec consilia medica sunt. |
Membrana synovialis capsulae articularis. Superficies membranae internae (rubre) vocatur membrana synovialis. | |
Fontes agnotionis | |
---|---|
TA | 03.0.00.028 |
Membrana synovialis sive stratum synoviale sive synovium est tela - sensu strictu - superficei membranae internae ("intima"), quae liquorem synovialem secernit. Illa ex cellulis macrophago (cellula typi A) similibus ac fibroblastis (cellulis typi B) constituta est[1]. Quadrans cellularum sunt macrophagorum, dodrans fibroblastorum, posterioribus enim cellularum functio secretionis acidi hyaluronici[2] ad articulationem lubricandam praestant. Macrophagi invicem leucocyti pars systematis immunitatis sunt. Nimirum morbis articuli causa vero relatio inter cellulas typi A et B graviter mutet cum incremento numeri macrophagorum. Praeterea fibroblasti transformationem patiantur, ut cellulis inflammatoriis cognoscantur, quo fiat, ut inflammatio chronica oriatur.
Subiacens tela "subintima" dicitur, cum vasa sanguiniea tenuia et lymphacea.
Cellulae strati synovialis
In strato synoviali ("intima") duo typi celluarum inveniuntur: macrophagi cellulae typi A notae, atque fibroblast cellulae typi B. Nuper telocyti, grex cellularum novus, quoque in membranis synovialibus descripti sunt[3].
Cellulae synovii | similes | organella prominentia | functio |
---|---|---|---|
typi A | macrophagis | mitochondria | phagocytosis |
typi B | fibroblastis | reticula endoplasmatica | secretionis acidi hyaluronici atque proteinorum (mucinum) liquoris synovialis |
- | telocytis | ? | ? |
Nexus interni
Notae
- ↑ Barland P, Novikoff AB, Hamerman D (1962). "Electron microscopy of the human synovial membrane". J Cell Biol 14: 207-20
- ↑ Mustonen AM, Nieminen P, Joukainen A, Jaroma A, Kääriäinen T, Kröger H, Lázaro-Ibáñez E, Siljander PR, Kärjä V, Härkönen K, Koistinen A, Rilla K (2016). "First in vivo detection and characterization of hyaluronan-coated extracellular vesicles in human synovial fluid". J Orthop Res 34 (11): 1960-8
- ↑ Rosa I, Marini M, Guasti D, Ibba-Manneschi L, Manetti M (2018). "Morphological evidence of telocytes in human synovium". Sci Rep 8 (1): 3581