Quantum redactiones paginae "Pronomen personale" differant
Content deleted Content added
No edit summary |
No edit summary |
||
Linea 22: | Linea 22: | ||
|- |
|- |
||
| 3. |
| 3. |
||
| |
| – || sui || sibi || se || se||suus/sua/suum |
||
|- |
|- |
||
| rowspan="3" | [[Pluralis]] |
| rowspan="3" | [[Pluralis]] |
||
Linea 32: | Linea 32: | ||
|- |
|- |
||
| 3. |
| 3. |
||
| |
| – || sui || sibi || se || se||suus/sua/suum |
||
|} |
|} |
||
Emendatio ex 12:46, 30 Iulii 2008
Pronomina personalia sunt pronomina quae describunt personas. Etiam pronomina demonstrativa habemus, quae describunt tertiam personam.
Exemplum
Paradigma pronominum personalium latinorum ita videtur:
Numerus | Persona | Nominativus | Genitivus | Dativus | Accusativus | Ablativus | Adjectivus Personalis |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Singularis | 1. | ego | mei | mihi | me | me | meus/mea/meum |
2. | tu | tui | tibi | te | te | tuus/tua/tuum | |
3. | – | sui | sibi | se | se | suus/sua/suum | |
Pluralis | 1. | nos | nostrum | nobis | nos | nobis | noster/nostra/nostrum |
2. | vos | vestrum | vobis | vos | vobis | vester/vestra/vestrum | |
3. | – | sui | sibi | se | se | suus/sua/suum |
Partes orationis |
---|
(Nomen) substantivum | (Nomen) adiectivum | Nomen numerale | Pronomen | Articulus | Verbum (temporale) | Adverbium | Participium | Coniunctio | Praepositio | Interiectio | (Particula) |
Pronomen |
Declinatio pronominum |
Numerus: Singularis | Pluralis | Dualis |
Casus: Nominativus | Genetivus | Dativus | Accusativus | Vocativus | Ablativus | Locativus |