Quantum redactiones paginae "Membrana synovialis" differant
mNo edit summary |
|||
Linea 27: | Linea 27: | ||
| typi A || [[macrophagus|macrophagis]] || [[Mitochondrium|mitochondria]] || phagocytosis |
| typi A || [[macrophagus|macrophagis]] || [[Mitochondrium|mitochondria]] || phagocytosis |
||
|- |
|- |
||
| typi B || [[fibroblastus|fibroblastis]] || [[Reticulum endoplasmaticum|reticula endoplasmatica]] || secretionis acidi hyaluronici atque proteinorum (mucinum) liquoris synovialis |
| typi B || [[fibroblastus|fibroblastis]] (synoviocytis) || [[Reticulum endoplasmaticum|reticula endoplasmatica]] || secretionis acidi hyaluronici atque proteinorum (mucinum) liquoris synovialis |
||
|- |
|- |
||
| - || [[telocytus|telocytis]] || ? || ? |
| - || [[telocytus|telocytis]] || ? || ? |
Emendatio ex 00:06, 19 Maii 2018
Cave: notitiae huius paginae nec praescriptiones nec consilia medica sunt. |
Membrana synovialis capsulae articularis. Superficies membranae internae (rubre) vocatur membrana synovialis. | |
Fontes agnotionis | |
---|---|
TA | 03.0.00.028 |
Membrana synovialis sive stratum synoviale sive synovium est tela - sensu strictu - superficei membranae internae ("intima"), quae liquorem synovialem secernit. Illa ex cellulis macrophago (cellula typi A) similibus ac fibroblastis (cellulis typi B) constituta est[1]. Quadrans cellularum sunt macrophagorum, dodrans fibroblastorum, posterioribus enim cellularum functio secretionis acidi hyaluronici[2] ad articulationem lubricandam praestant. Macrophagi invicem leucocyti pars systematis immunitatis sunt. Nimirum morbis articuli causa vero relatio inter cellulas typi A et B graviter mutet cum incremento numeri macrophagorum. Praeterea fibroblasti transformationem patiantur, ut cellulis inflammatoriis cognoscantur, quo fiat, ut inflammatio chronica oriatur.
Subiacens tela "subintima" dicitur, cum vasa sanguiniea tenuia et lymphacea.
Structura synovii
Stratum synoviale est pars interior bursae synovialis, saepe "intima" dicitur. Crassitudo eius est 20µm-40µm[3].
Cellulae strati synovialis
In strato synoviali ("intima") duo typi celluarum inveniuntur: macrophagi cellulae typi A notae, atque fibroblast cellulae typi B. Nuper telocyti, grex cellularum novus, quoque in membranis synovialibus descripti sunt[4].
Cellulae synovii | similes | organella prominentia | functio |
---|---|---|---|
typi A | macrophagis | mitochondria | phagocytosis |
typi B | fibroblastis (synoviocytis) | reticula endoplasmatica | secretionis acidi hyaluronici atque proteinorum (mucinum) liquoris synovialis |
- | telocytis | ? | ? |
Nexus interni
Notae
- ↑ Barland P, Novikoff AB, Hamerman D (1962). "Electron microscopy of the human synovial membrane". J Cell Biol 14: 207-20
- ↑ Mustonen AM, Nieminen P, Joukainen A, Jaroma A, Kääriäinen T, Kröger H, Lázaro-Ibáñez E, Siljander PR, Kärjä V, Härkönen K, Koistinen A, Rilla K (2016). "First in vivo detection and characterization of hyaluronan-coated extracellular vesicles in human synovial fluid". J Orthop Res 34 (11): 1960-8
- ↑ erythrocytus: 7.5µm
- ↑ Rosa I, Marini M, Guasti D, Ibba-Manneschi L, Manetti M (2018). "Morphological evidence of telocytes in human synovium". Sci Rep 8 (1): 3581