Latinitas nondum censa

Catalogus fluminum, rivorum et lacuum Belgiae

E Vicipaedia
Salire ad: navigationem, quaerere
Principales cursus aquarum Belgici

Catalogus fluminum, rivorum et lacuum Belgiae.

Flumina Belgici[recensere | fontem recensere]

Flumen (nomen Latinizatum aut Latine) Batave Francogallice Theodisce Vallonice Flumen aut mare ubi influit Longitudo tota (km) Longitudo in Belgia (km)
Aa Veereiensis Aa of Weerijs Aa of Weerijs Aa of Weerijs Marcum
Aesum Eisch Eisch Eisch Alisontia 49 1,8
Amblava Amblève Amblève Amel Ambleve Urta 93 93
Aqua Alba Eau Blanche Eau Blanche Eau Blanche Blanke Aiwe Viruva 42 42
Aqua Horae Heure Eau d'Heure Eau d'Heure Sabis
Aqua Nigra Eau Noir Eau Noir Eau Noir Noere Aiwe Viruva 42 42
Arica Herk Herck Demerum 43 43
Attertum Attert Attert Attert Ater Letia 38
Axona Aisne Aisne Aisne Aiwe d' Inne Urta 31 31
Bervinna Berwijn Berwinne Berwinne Berwinne Mosa 25 25
Bocquum Bocq Bocq Bocq Bok Mosa 40 40
Chiersa Chiers Chiers Korn Tchiere Mosa 112
Demerum Demer Démer Demer Demer Thylia 85 85
Dendera Dender Dendre Dender Tinre Scaldis 69 69
Dommolia Dommel Dommel Dommel Dieze 146 20
Durme Durme Durme Durme Scaldis 26 26
Esia Oise Oise Oise Wejhe Sequana 330 20
Gileppa Gileppe Gileppe Gileppe Vizara
Gulia Geul Gueule Göhl Geul Mosa 56 20
Haenum Hain Canalis Caroloregii et Bruxellarum 25 25
Hanta Hante Hante Sabis
Hella Helle Helle Hill Rû dol Dukée Vizara 25 25
Hena Hene Haine Henne Inne Scaldis 72
Hermetonum Hermeton Hermeton Hermeton Ermeton Mosa 32 32
Hoëgna Hoëgne Hoëgne Hoëgne Hoûgne Vizara 30 30
Hoius Hoyoux Hoyoux Hoyoux Hoyou Mosa 28 28
Huilla Houille Houille Houille Houye Mosa 25
Iecora Jeker Geer Jeker Djer Mosa 54
Lasna Laan Lasne Lane Thylia
Lhomma Lhomme Lomme Lomme Lome Licia 46 46
Legia Leie Lys Leie Lys Scaldis 195 24,6
Licia Lesse Lesse Lesse Lesse Mosa 89 89
Lienna Lienne Lienne Lienne Amblava 29 29
Maior Geta Grote Gete Grande Gette Grote Gete Djåce Demerum 51 51
Mandela Mandel Mandel Legia 40 40
Marcqua Mark Marcq Dendera 20 20
Marcum Mark Mark Mark Dintelum
Masbletta Masblette Lhomma
Mehaegna Mehaigne Mehaigne Mehaigne Mouhagne Mosa 59 59
Melliarium Mellier Mellier Mellier Mâliè Ruris 20 20
Minor Geta Kleine Gete Petite Gette Kleine Gete Djåçlete Demerum 29 29
Molignata Molignée Molignée Molignée Molignêye Mosa 22 22
Mosa Maas Meuse Maas Mouze Mare Germanicum 950 192
Nitasa Nete Nèthe Nete Rupelum 76 76
Obrechoelum Obrecheuil Obrecheuil Hena 20 20
Olefum Olef Olef Olef Urftum 28
Olina Orne Thyle 18 18
Orneau Orneau Orneau Sabis 25 25
Rubico Rubicon Rubicon Amblava
Rupelum Rupel Rupel Rupel Rupel Scaldis 12 12
Rura Roer Roer Rur Mosa 165
Ruris Rulles Rulles Sesomiris
Sabis Samber Sambre Sambre Sambe Mosa 180 92
Sainna Zenne Senne Senne Thylia 103 103
Sainnetta Sennette Sennette Sainna
Salmana Salm Salm Amblava 34 34
Samson Samson Samson Mosa 16 16
Scaldis Schelde Escaut Schelde Escô Mare Germanicum 430 200
Sesomiris Semois Semois Sesbach Simwès Mosa 210
Soorum Soor Soor Soor Hella
Sura Sûre Sûre Sauer Seure Mosella 206
Thura Thure Thure Sabis
Thyle Thyle Thyle Thyle Thylia 16 16
Thylia Dijle Dyle Dijle Tîle Rupelum 86 86
Tonum Ton Ton Chiersa 32
Truilla Trouille Trouille Trouille Hena 25
Urta Ourthe Ourthe Ourthe Oûte Mosa 165 165
Urum Our Our Our Our Licia 14 14
Urum Our Our Our Our Sura 78
Vamma Wamme Wamme Lhomma 27 27
Varcha Warche Warche Warche Wåtche Amblava 41 41
Vartoesa Wartoise Wartoise Esia
Vellepo Velp Velp Velp Demerum
Vierra Vierre Vierre Sesomiris
Viltzum Wiltz Wiltz Wiltz Sura 42 8
Vira Vire Vire Tonum
Viruva Viroin Viroin Viroin Virwin Mosa 22 9,8
Vizara Vesder Vesdre Weser Vesse Urta 71
Yerna Yerne Yerne Iecora
Yperlea Ieperlee Yperlée Ysara 15 15
Ysara IJzer Yser Yser Izer Mare Germanicum 78 50

Rivi Belgici[recensere | fontem recensere]

Rivi aquarum cursus minus quam aut 18 chiliometra longi et/aut debili cum torrente sunt.

Rivus (nomen Latinizatum aut Latine) Batave Francogallice Theodisce Vallonice Flumen ubi influit Longitudo tota (km)
Almachum Almache Almache Almache Almaxhe Licia
Ancora Ancre Ancre Ancre Scaldis
Ango Ry Angon Ry Angon Ry Angon Thylia 4
Anliarium Anlier Anlier Anlier Ruris
Annellus Anneau Anneau Anneau Scaldis
Aqua Horae Heure Eau d'Heure Eau d'Heure Mosa
Aqua Rubi Eau de Ronce Eau de Ronce Eau de Ronce Salmana
Aqua Rubra Eau Rouge Eau Rouge Eau Rouge Rodje Aiwe Urta 15
Argentinus Zilverbeek Argentine Årdjintene Lasna
Arluna Arlune Arlune Arlune Ruris
Aulnoesum Aulnois Aulnois Aulnois Chiersa 18
Batta Batte Batte Batte Vira
Batteria Batterie Batterie Batterie Soela
Baudecettum Baudecet Baudecet Baudecet Bådcet Orneau 2,5
Bayeho Bayehon Bayehon Bayehon Varcha
Beausartum Beausart Beausart Beausart Thylia 3,5
Bebronna Biesme Biesme Biesme Bieme Sabis
Bellus Bel Bel Bel Bervinna
Beva Bève Bève Bève Bervinna
Biranum Biran Biran Biran Licia
Bollandum Bolland Bolland Bolland Bolan Bervinna 13,5
Braenetta Brainette Brainette Brainette Sainna
Braunlaufum Braunlauf Braunlauf Braunlauf Urum
Broebelaerum Broebelaar Broebelaer Broebelaar Maelbeecum
Bruffa Brouffe Brouffe Brouffe Aqua Alba
Bryllum Brüll Brüll Brüll Chiersa
Burdinala Burdinale Burdinale Burdinale Burdinale Mehaegna
Burnotum Burnot Burnot Burnot Burnot Mosa 13
Byum By By By Truilla
Carregatum Karregat Karregat Karregat Voluva
Cemmelbeecum Kemmelbeek Kemmelbeek Kemmelbeek Ysara 10
Chefna Chefna Chefna Chefna Amblava 5
Chevratta Chevratte Chevratte Chevratte Tonum
Corbaesum Corbais Ry de Corbais Corbais Côrbåy Olina 3
Cupretum Crupet Crupet Crupet Crupet Bocquum
Eclaya Éclaye Éclaye Éclaye Snaya 2
Elnonis Elnon Elnon Elnon Decursus 18
Eybecquia Heidebeek Ey Becque Ysara 19,5
Flavius Flavion Flavion Flavion Flavion Molignata
Flinrium Flinri Flinri Flinri Hermetonum
Furo Voer Fouron Mosa
Gageola Gageole Gageole Gageole Sainna
Gelbressata Gelbressée Gelbressée Gelbressée Djerbussêye Mosa
Getzbachum Getzbach Getzbach Getzbach Vizara 9
Glainum Glain Glain Glain Aiwe di Glin Amblava
Gutella Goutelle Goutelle Goutelle Gotale Mosa 12,3
Hedrata Hedrée Hedrée Hedrée Hedreye Vamma
Heula Heulebeek Heule Legia
Hileau Hileau Hileau Hileau Ílaiwe Licia
Hussiera Houssière Houssière Houssière Olina
Huyuxum Houyoux Houyoux Houyoux Mosa 15
Hunella Hunelle Hunelle Hunelle Dendera
Isbella Isbelle Isbelle Isbelle Urta
Ittrae Itter Ittre Ittre Ite Samma
Iuliana Julienne Julienne Julienne Djulinne Mosa
Ivoegna Iwoigne Iwoigne Iwoigne Licia
Lavalum Laval Laval Laval Urta
Legia Légia Légia Légia Mosa 5
Lembrata Lembrée Lembrée Lembrée Urta
Ligniacum Ligne Ligne Ligne Ligne Orneau 19
Lombrayum Lombray Lombray Lombray
Lovierae Lovières Ry des Lovières Lovières Olina 2,5
Luvroetum Louvroit Louvroit Louvroit Byum
Maelbeeca Maalbeek Maalbeek Maalbeek Sainna 13
Maelbeecum Maelbeek Maelbeek Maelbeek Sainna
Magna Magne Magne Magne Vizara
Magrata Magrée Magrée Magrée Urta
Malaesa Malaise Malaise Malaise Ango 2
Mandebras Mandebras Mandebras Mandebras Ruris
Marca Marka Marka Marka Mehaegna
Marcha Marche Marche Marche Måtche Chiersa 18,5
Marchetta Marchette Marchette Marchette Urta
Marcium Messancy Messancy Metzig Messanceye Chiersa
Mombeecum Mombeek Mombeek Mombeek Arica
Montium Monti Monti Monti Rosmelum 7
Neblo Néblon Néblon Néblon Néblon Urta 18
Neerpedebeecum Neerpedebeek Neerpedebeek Neerpedebeek Sainna
Nethenum Nethen Nethen Nethen Nete Thylia 15
Nilus Nil Nil Nil Ni Olina 13
Ninglispo Ninglinspo Ninglinspo Ninglinspo Amblava 3
Norgeau Norgeau Norgeau Norgeau
Noviodunum Nothomb Nothomb Nothum Notombe Attertum
Opprebais Opprebais Opprebais Opprebais Ôprèbay Maior Geta 4
Orbais Orbais Orbais Orbais Orbåy Maior Geta
Pallum Pall Pall Pall Attertum 11
Petrobassum Piétrebais Piétrebais Piétrebais Petbåy Trer 3
Petrosa Pétreuse Pétreuse Pétreuse Bervinna
Pichelotta Pichelotte Pichelotte Pichelotte Hena
Pinto Piéton Piéton Piéton Pieton Sabis 9
Pisserotta Pisserotte Pisserotte Pisserotte Pixhrote Vamma
Rampa Rampe Rampe Rampe
Rhosnae Ronne Rhosnes Scaldis
Rivus Sinistrus Linkebeek Linkebeek Linkebeek Sainna
Rivus Suum Zwijnebeek Zwyne Becque Ysara 7,1
Roannayum Roannay Roannay Roannay Amblava
Rogneauxum Rogneaux Rogneaux Rogneaux Byum
Rosmelum Rosmel Rosmel Rosmel Assum
Samma Samme Samme Samme Canalis Caroloregii et Bruxellarum
Silla Zulle Sille Dendera
Snaya Snaye Snaye Snaye Snaye Vimba
Soela Soile Soile Soile Mehaegna
Stranga Strange Strange Strange Sura
Surbachum Surbach Surbach Surbach Sura 4
Templum Temple Temple Temple Byum
Thisnae Thisnes Thisnes Thisnes Tîne Samma 17
Thyria Thyria Thyria Thyria Aqua Horae
Tobaesum Tobais Tobais Tobais Thyle 16
Tordoerum Tordoir Tordoir Tordoir Ancora
Trer Train Train Train Trén Thylia 13
Trimpons Trimpont Trimpont Trimpont Dendera
Ulfum Ulf Ulf Ulf Urum
Vachauxum Vachaux Vachaux Vachaux Licia 13
Valleta Vaux Ry de Vaux Vaux Vizara 3,5
Vampa Wampe Wampe Wampe Truilla
Varchenna Warchenne Warchenne Warchenne Varcha 12
Vassoea Wassoie Wassoie Wassoie Vamma
Vayaeum Wayai Wayai Wayai Hoëgna
Via ad Vasmes Pas-à-Wasmes Pas-à-Wasmes Pas-à-Wasmes Scaldis
Via Haessi Voie Del Haisse Voie Del Haisse Voie Del Haisse Montium 2
Vimba Wimbe Wimbe Wimbe Licia
Voer Voer Voer Voer Thylia
Voluva Woluwe Woluwe Woluwe Woluwe Sainna 11
Vyla Vyle Vyle Vyle Hoius
Vuylbeecum Vuylbeek Vuylbeek Vuylbeek Voluva
Zoomum Zoom Zoom Zoom Portus Theodori
Zuanevidebeecum Zwanewijdebeek Zwanewijdebeek Zwanewijdebeek Voluva

Lacus Belgici[recensere | fontem recensere]

In Buxude Vallocuriensi (Francogallice, Batave et Theodisce; Boussu-lez-Walcourt Vallonice; Boussu-dlé-Walcoû), Lacus Aquae Horae (Platte-taille), aggeris et visu amoena turris.
Lacus (nomen Latinizatum aut Latine) Batave Francogallice Theodisce Vallonice Provincia Superficies (ha)
Grandis Largus Grand Large Grand Large Grand Large Henogovia 40
Lacus Aquae Horae Meren van het water van de Heure Lacs de l'eau d'Heure Henogovia/Namurcum 617
Lacus Butgenlachensis Meer van Bütgenbach Lac de Bütgenbach Bütgenbach Stausee Lak di Bütgenbach Leodicum 120
Lacus Craenepoeli Kraenepoelmeer Lac de Kraenepoel Kraenepoel Stausee Lak di Kraenepoel Flandria Orientalis 22
Lacus Donci Donkmeer Lac de Donk Donk Stausee Lak di Donk Flandria Orientalis 86
Lacus Iusumvallensis Meer van Genval Lac de Genval Genval Stausee Lak di Djenvå Brabantia Valloniensis 18
Lacus Gileppae Meer van Gileppe Lac de la Gileppe Gileppe Stausee Leodicum 130
Lacus Nisramontis Meer van Nisramont Lac de Nisramont Nisramont Stausee Luxemburgum 47
Lacus Novae Castellae Meer van Neufchâtea Lac de Neufchâteau Neufchâteau Stausee Lak di Li Tchestea Luxemburgum 6
Lacus Oeporum Meer van Eupen Lac d'Eupen Eupen Stausee Lak d'Eupen Leodicum 126
Lacus Rivi Romae Meer van Ry de Rome Lac de Ry de Rome Ry de Rome Stausee Namurcum 25
Lacus Robertivillensis Meer van Robertville Lac de Robertville Robertville Stausee Lak di Li Rbiveye Leodicum 62
Lacus Schulensi Schulensmeer Lac de Schulens Schulens Stausee Lak di Schulens Limburgum 95
Lacus Varfaazi Meer van Warfaaz Lac de Warfaaz Warfaaz Stausee Lak di Warfaaz Leodicum 8
Lacus Virellensis Meer van Virelles Lac de Virelles Virelles Stausee Lak di Virele Henogovia 125
Commons-logo.svg Vicimedia Communia plura habent quae ad Catalogus fluminum, rivorum et lacuum Belgiae spectant.